התחנה המרכזית

בדרך להזדמנות הראשונה

חינוך בזווית חדשה. עם ראייה אישית של כל תלמיד ותלמידה, עם חיזוק תחושת מסוגלות עצמית ומימוש הפוטנציאל בצורה המקסימאלית. רשת בתי הספר של ברנקו וייס פועלת, הן בימי הקורונה והן בשגרה, על שכל תלמיד ותלמידה יוציאו מעצמם את המירב ולאפשר לכל תלמיד לממש את האדם שהוא רוצה להיות. הפוטנציאל נמצא בתוך כל תלמיד, אך לא תמיד כל תלמיד מוצא את הפוטנציאל שלו בכל מסגרת חינוך. לשם כך, נולד ביה"ס ברנקו וייס.

אנשי החינוך של ברנקו וייס פועלים מסביב לשעון על מנת לאפשר את התנאים הטובים ביותר למימוש הפוטנציאל של כל תלמיד ותלמידה בבתי הספר. הודות לשיטות עבודה שפותחו בברנקו וייס המעניקות מעטפת חינוכית מותאמת יותר לתלמידים הזקוקים למסגרת קטנה ומכילה על מנת להצליח, אשר מסייעת לחניכיה לצאת לחיים בוגרים שבבסיסם העצמת תחושת מסוגלותם ומיצוי יכולותיהם.

"אנו פועלים כל העת בשיפור תחושת המסוגלות של בני הנוער ובחיזוק הערך העצמי שלהם, לצד ליווי אישי עד לתעודת הבגרות. תחושת הערך העצמי והשוויון לעומת הסביבה – ללא רגשי נחיתות – הם כלי חשוב לחיים גם אחרי סיום הלימודים", אומר אמיר סער מנהל בית הספר ברנקו וייס באור יהודה" חרטנו על דגלנו להעניק הזדמנות לכל אחד ואחת. גם לאלו שחשבו כי מערכת החינוך "הרימה ידיים".

כזה הוא למשל בית הספר ברנקו וייס באור יהודה. בבית הספר לומדים רבים שעבורם זו הפעם הראשונה בחייהם בה זכו להזדמנות שנייה. הזדמנות למצוא בתוכם את הכוחות היצירתיים שלהם באופן שמעצים אותם ומאפשר למצוא את הקול האישי, את המסוגלות הלימודית ואת המחויבות הקהילתית – כך שיתפקדו כאזרחים מועילים ותורמים יותר לחברה בבגרותם.

זה התיכון בו מצא עצמו ברוך מבשוב, מאור יהודה שבו סיים את לימודיו בהצטיינות לפני כשנה. כיום, מבשוב כבר לוחם במסייעת שריון. נוכח נסיבות חייו הישגים אלו אינם מובנים מאליהם. "הגעתי לברנקו וייס בכיתה י"ב, לאחר שהרגשתי אבוד בתיכון הקודם. החומר הלימודי הכביד, העומס היה לי קשה לעיכול וחשתי לבד – מול המאבק הלימודי" מעיד מבשוב. הוא רק ביקש מסגרת לימודית שתוכל להכיל את צרכיו.

"בתחילת השנה, שקלתי לפרוש אך בזכות העידוד, המילים, ובעיקר המעשים של אנשי החינוך בברנקו וייס, החלטתי כי הגיע העת לסיים, לראשונה בחיי, מסגרת בהצלחה. ידעתי בליבי כי ברנקו וייס הנה התחנה האחרונה שלי, בדרך להצלחה והישגים בחיי הבוגרים". בהחלטה אמיצה,  לקח את עצמו מבשוב בידיים, פקד את ביה"ס מדי יום והפעם – עשה זאת לצד צוות מקצועי ומחבק ולא לבדו.

"ברנקו וייס זה משהו אחר", מספר מבשוב. "המורים מעניקים יחס אישי ובונים תכנית לימודים פרטנית לכל תלמיד. המורים עוזרים בכל מה שקשה, לא מוותרים על אף אחד גם אם אתה נכשל, מדרבנים את התלמידים לעוד. אם לא הייתי כאן – לא הייתה לי בגרות, הייתי עובד בכל מיני עבודות פשוטות ועובר ממקום למקום. לא הייתי מצליח להשתלב בבית ספר אחר, הייתי עושה בעיות ולא מכבד את הסביבה שלי ואת עצמי".

בתום השנה, זכה מבשוב, לראשונה בחייו, לסיים מסגרת. הוא עשה זאת בצורה המרגשת ביותר שניתן – עם תעודת המצטיין.

"הסיפור שלי יכול להיות הסיפור שלכם. ההחלטה להיות חלק ממסגרת מעצימה שדוחפת קדימה ולא מוותרת עליך היא בידיים שלכם", מסכם מבשוב.